Aktualności

29-10-2010Najbardziej znany trak Wood-Mizer - LT40

Fot. Wood-Mizer

Podczas swojego przekraczającego ćwierć wieku istnienia firma Wood-Mizer wyprodukowała 50.000 traków taśmowych i – był to głównie model LT40, którego konstrukcja także dzisiaj jest nadal najbardziej zbliżona do pierwszego prototypu, opracowanego przez założycieli firmy Wood-Mizer, inżynierów Dona Laskowskiego i Daniela Tekulve w latach 1978 – 1982.

W niektórych krajach, na przykład w Bułgarii, udział traków LT40 osiąga 70% w stosunku do wszystkich maszyn Wood-Mizer. Pracownicy Wood-Mizer uważają, że LT40 to najbardziej udany przykład stosunku funkcjonalności i ceny.

Ponieważ wytwórca produkuje serię LT40 od wielu lat, wszystkie elementy i zespoły konstrukcji były wielokrotnie sprawdzane i doskonalone. Wskutek tego trak Wood-Mizer LT40 wyróżnia się zwiększoną niezawodnością i możliwością poddawania naprawom.

Specyfikacja serii LT40

Traki taśmowe Wood-Mizer montowane są według zasady modułowej. Dzięki temu w przypadku każdej serii wyposażenia możliwy jest dobór specyfikacji najbardziej odpowiedniej dla zadań w zakresie przecierania, jakie wykonywać będzie dany trak. Rozpatrzmy parametry techniczne modułów w serii LT40.

Długość przecierania. Dobiera się łoże z trzech wariantów długości przecierania: 5000 mm, 6300 mm, 8400 mm. Oprócz tego do łoża można zamontować przedłużacz, co zwiększy długość przecierania jeszcze o 1800 mm, 3600 mm lub 7200 mm.

Silnik główny. Dla traka stacjonarnego proponuje się warianty silników elektrycznych o mocy 15KW lub 18,5 KW. W przypadku wersji przewoźnej stosowane są silniki wysokoprężne Kubota o mocy 33 KM lub 42 KM bądź też silnik benzynowy Kohler, posiadający 28 KM.

Obecnie pojawili się tracze świadczący usługi w zakresie prac trackich na trakach przewoźnych Wood-Mizer z silnikiem elektrycznym. W takim przypadku klienci powinni dysponować podłączeniem elektrycznym o mocy 380V lub też należy nabyć generator wysokoprężny, taki jaki jest wykorzystywany na przykład w jednostkach wojskowych.

Głowica piłująca. Zmechanizowany podajnik głowicy piłującej – w górę/w dół oraz do przodu/do tyłu – porusza mechanizm przecierający do przodu z prędkością maksymalną do 36m/min oraz zawraca go z prędkością do 48 m/min.

Listwa elektroniczna SW10 wchodzi w skład standardowego ukompletowania traka: urządzenie to automatycznie ustala głowicę piłującą w żądanej pozycji tak, aby otrzymać deskę o zadanej grubości.

Dogodne jest, iż sterowanie wszystkimi funkcjami głowicy piłującej odbywa się z jednego pulpitu. Odległość między rolkami brzeszczotów, która także jest regulowana elektromechanicznie, pozwala na piłowanie deski o grubości do 710 mm.

Systemy do załadunku kłody

1) Załadunek ręczny. Trak Wood-Mizer LT40 może posiadać ręczny załadunek kłody. W takim przypadku w przedniej i tylnej części łoża montowane są podnośniki w celu kompensowania zbieżności kłody. Załadunek dokonywany jest przy pomocy wciągarki ręcznej.

2) Pompa ręczna. Jeżeli do traka zamówiono ręczną pompę hydrauliczną, to do specyfikacji włącza się ramiona załadowcze i dźwignię do obracania, które pozwalają operatorowi samodzielnie ładować i obracać kłody na łożu.

3) Hydrauliczny system załadunku. Wyposażenie bazowe obejmuje zacisk, dźwignię obracania kłody oraz dwa podnośniki. Dodatkowo można zamówić ramiona załadowcze i 2-3 zaciski końcowe, niezbędne dla przecierania wykrzywionych kłód. Jeżeli wykonywane jest przecieranie długiego materiału, to na łożu o długości przecierania 8400 mm montowane są 3 zaciski i 3 podnośniki.

4) Super-hydrauliczny system załadunku. Pracuje o wiele szybciej dzięki hydraulice o wyższej mocy, a także innej konstrukcji niektórych elementów składowych. W szczególności, obrót kłody dokonywany jest nie za pomocą dźwigni, lecz łańcucha obracającego się zgodnie i przeciwnie do wskazówek zegara. Dla zacisku kłody stosowane są pionowo wysuwające się boczne podparcia, wykonane z solidnych chromowanych rur. Podczas przecierania kłód, których długość praktycznie pokrywa się z maksymalną możliwą dla danego łoża, operator musi koniecznie podczas załadunku przesunąć kłodę wzdłuż łoża, aby ułożyć ją w strefie przecierania. W tym celu w Super-hydraulice przewidziano napędzany roler. W całości Super-hydraulika obejmuje: obracak łańcuchowy, dwie pionowe podpory, jeden zacisk centralny, jeden podnośnik i napędzany roler. Istnieje możliwość dodania na zamówienie: ramion załadowczych i 2-3 końcowych zacisków.

Opcje dodatkowe. Najbardziej popularne urządzenia dla traków LT40: korowarka (frez zdejmujący korę z kłody w miejscu wejścia brzeszczotu taśmowego, dzięki czemu wydłuża się czas użytkowania pił), system wymuszonego dwustronnego obmywania brzeszczotu LubeMizer (zalecany podczas piłowania gatunków żywicznych, poprawia jakość przecierania oraz wydłuża czas pomiędzy ostrzeniami brzeszczotu), laserowy indykator linii przecierania (nadaje się tylko do pracy w pomieszczeniu, nie jest stosowany przy otwartym świetle słonecznym).

Pulpit zdalnego sterowania . Od 2010 roku Wood-Mizer proponuje dwa warianty zdalnego sterowania dla serii LT40: pulpit stacjonarny Remote (montowany jest tylko dla długości przecierania 6300 mm) lub przenośny pulpit Wireless dla sterowania na podstawie sygnału radiowego.

Zdejmowanie gotowych desek. Podczas ruchu powrotnego głowicy piłującej następuje automatyczne zdjęcie gotowej deski. W przypadku tej opcji Wood-Mizer zaleca dokupić stół rolkowy dla odbioru deski.

Zestaw transportowy. Podwozie, farkop [:hak holowniczy], obwód ogrodzenia i reflektory sygnałowe. W wersji przewoźnej trak posiada podpory z regulowaną wysokością.

Wood-Mizer zwraca uwagę, że w 2010 roku jeden model z serii LT40 uczestniczy w akcji jubileuszowej „Wood-Mizer”: 20 lat w Europie”. W ramach tej akcji cena danego modelu traka Wood-Mizer została znacznie obniżona.

Należy zadzwonić do najbliższego przedstawicielstwa Wood-Mizer dla uzyskania ścisłej informacji o cenie.

www.woodmizer.pl

 

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.